Květen 2016

Prokrastinace

21. května 2016 v 7:22
Občas každý si odloží něco důležitého na zítra či jiný den, ale jen ten kdo se zajímá o důvody, či jen tak zbůhdarma bloudí internetem narazí na slovíčko prokrastinace, která to všechno vysvětlí a den je hned veselejší. Hurá, nejsem línej, jsem prokrastinatik. Ne! Ten důvod jen podporuje odkládání a podlamuje naši vůli. Zodpovědnost již dávno není popis vlastnosti, ale jen slovo. Další slovo, jehož původní význam se vytratil.

Proto si společnosti vymyslela důmyslný systém odměn a bičů, platů a pokut, protože se vytratila zodpovědnost a tento systém nám ji uměle udržuje. Lék je jednoduchý, ale musí být dodržován striktně. Udělej to HNED! NEODKLÁDEJ, UDĚLEJ TO OKAMŽITĚ a pak si můžeš dívat na film, zahrát hru, jít na pivu, ale nejdřív TO UDĚLEJ. Musíte mít pevnou vůli, nebo aspoň oživit ten zbytek, který vám ještě společnost ponechala. Jednejte hned, než bude pozdě. Na prokrastinaci nejsou pilulky, na to musíte mít pouze vůli.

Lepší práce

21. května 2016 v 7:12
Podle různých průzkumů se čísla různí, nicméně faktem zůstává, že většina lidí je v práci nespokojena. Ale proč s tím tedy téměř nikdo nic nedělá? Inu, zvyk je železná košila a na to hřeší i zaměstnavatelé, kteří vám nepřidají, nebudou se snažit vám zlepšit pracovní podmínky a pokud se ozvete ještě vám odseknou, že na vaše místo stojí venku dalších deset lidí. Ale je tomu tak opravdu? Ne, není. Praxe ukazuje, že změnou zaměstnání si polepší více než 90% lidí.

Takže jak na to? Nejdůležitější je se rozhodnout. Tím začíná cesta k úspěchu. Takže ano? Opravdu? Dobře. Jsme rozhodnuti, naše cesta bude tedy ve zkratce - zjistit hrubý přehled prací v našem oboru. Můžete použít různé seznamy pracovních nabídek. Mně se líbí prace.chces.info, kde jsou jednotlivé kraje i města. Takže pokud zjistíte, že ve vašem oboru je nabídek přehršel půjdeme od myšlenek k činům. Můžete si sice nejdříve vyjednat novou práci, ale ruku na srdce, kde na vás budou čekat dva měsíce, což je výpovědní lhůta pro odchod ze zaměstnání. Sice se lze dohodnout, ale na to je lépe nespoléhat a navíc je lepší počítat s horší variantou. Takže pokud máte zjištěno, že práce je dost (pokud není, zkuste změnit obor, nebo město). Nicméně podle statistik je nejvíc práce za posledních 8 let a nejmenší nezaměstnanost za posledních 6 let (nebo obráceně, ale tak nějak) proto situace hraje do karet zaměstnancům.

Dáváme výpověď.
Podáme výpověď a pak máme dva měsíce na hledání práce, teď záleží na vaší sebedůvěře či zkušenostem za jak dlouho si tu práci najdete. Doporučuju začít tak měsíc před ukončením pracovního poměru, to je dostatečně dlouhá doba. V každém případě je to stresující záležitost a pokud nezvládáte stres, či jste celý život u jednoho zaměstnavatele, tak si celou situaci radši pořádně promyslete, než se do toho pustíte. Situace přeje fluktuantům, kteří již mají nějakou tu změnu za sebou, na ty stres moc nepůsobí, protože již vědí, že najít si novou práci není zase takový problém, jak si ho ve svých představách malují dlouholetí pracovníci.

Životopis
Připravte si taky v klidu životopis, stručný návod i se vzorem najdete na zmíněné stránce s pracemi, nebo jinde a rozesílejte ho firmám. Nebo můžete požádat o pomoc pracovní agenturu, ale tam počítejte s nižší mzdou. Vždy je lepší jít rovnou ke zdroji, nicméně některé firmy pro usnadnění administrativy ani jinou možnost nenabízejí, tam je agentura jediná možnost. Pak si však zjistěte reference na agenturu.

Práce v jednotlivých krajích


V některých zemích je změna práce často spojena i se změnou bydliště. U nás to sice nebývá zvykem, ale pokud byste si přilepšili o polovinu, možná by to stálo za úvahu.
Změň svůj život, změň práci.

Pravda a její variace na internetu (téma týdne)

21. května 2016 v 6:33
Známý citát Karla Čapka, že problém s citacemi na internetu je jejich důvěryhodnost. (Občas se jako autor citátu uvádí Shakespeare) nám vtipně naznačuje problém s důvěrou zdrojů šíření pomocí internetu. A opravdu to tak je; myslíte si, že wikipedie je úžasný zdroj informací zdarma na internetu? Ano, na první pohled to tak je. Problém bude, pokud data z ni budete srovnávat s jinými zdroji. Pak narazíte na spoustu nesrovnalostí. Dokonce i mezi jednotlivými jazykovými mutacemi jsou informace rozdílné. Nejpatrnější je to u datumů, psaný text lze vysvětlovat různě a slovem vládne kdekdo a vysvětlit lze slovy všechno. U čísel to tak není a tam lze bez debat určit, že čísla jsou různá.

Dnešní doba přeje slovům, slova jsou nad činy, žel. Trápí to asi každého, ale ruku na srdce, slova zneužívá každý. Kdo může říct, že za svým slovem stojí ať to stojí co to stojí? A nelžete sami sobě. Občas se situace změní natolik, že vaše slovo nemůže již platit, s tím nic neuděláte, je to pochopitelné. Společnost sama zvolila slovo nad čin. Ale zpět k tématu. Pokud budete něco 100x opakovat, tak se to stane. Pokud budete něčemu natolik věřit, že i vám uvěří ostatní, tak i ta opakovaná lež se stane pravdou. Takže vlastně ano, co je na internetu je pravda. Vždycky. Nebo se tak stane. Brzy.

Citáty o práci

21. května 2016 v 6:18
Mladí potřebují lásku a občas radost, dospělí přátelství a občas práci, staří pokoj a hlavně mír. (Konfucius)

Člověka překvapí, co všechno lidé udělají, jen aby se vyhli práci. (Apollinaire)

Zábavnější než zábava je jen práce. (Cale)

Extrémní bohatství nikdy není výsledek tvrdé práce, je za tím něco víc! (Hill)

Pokud se vysilujete prací, kterou nemáte rádi, tak se nemůžete stát úspěšným. (Hill)

Pokud chcete vyniknout na pozemském světě, musíte prostě makat v době, kdy ostatní mají zábavu. (Churchill)

Pokud chcete žít v pravdě, musíte se zcela oddat práci. (Arbes)

Zabíjet nudu všemi možnými nudnými způsoby je horší než pracovat a nebýt oddán zcela tomu. (Nietzche)

Na zahnání trudu a deprese je whisky málo silná, práce je to co je třeba. (Edison)

Všichni lidé jsou ochotní; jedni chtějí pracovat a druzí chtějí aby pro ně někdo pracoval, či za ně. (Frost)

Pokud chceš poznat s kým máš doopravdy tu čest, koukni na jeho práci a budeš vědět hned. (Schiller)

a pár dalších je tu..